Přejít k hlavnímu obsahu

Agrohydrogel ze syrovátky ve finále soutěže Transfera Technology Day 2022

Zlín 10.11.2022 – Agrohydrogel z obnovitelných surovin pro zvýšení retence vody v půdě, který vyvíjí vědci na Centru polymerních systémů, byl vybrán do finále Transfera Technology Day 2022. Do finále postoupilo celkem 11 technologií, které vybrala porota z 28 přihlášených. Finále se uskuteční 1. prosince 2022 v Lichtenštejnském paláci v Praze.

„Náš hydrogel se vyznačuje opětovnou schopností vázat a uvolňovat velké množství vody oproti jeho původní hmotnosti, čímž je zajištěna dostupnost vody rostlinám zejména v období sucha. Veškeré suroviny, které jsou součástí receptury hydrogelu, jsou přírodní povahy a lehce rozložitelné, s nízkými náklady na výrobní proces ve srovnání s běžnými, komerčně dostupnými hydrogely na bázi polyakrylátu,“ vysvětluje vědecká pracovnice dr. Silvie Duřpeková.

„Hlavní složku hydrogelu tvoří vedlejší produkt mlékárenského průmyslu, kyselá syrovátka, která je dále ekonomicky obtížně využitelná, a proto je s ní často nakládáno jako s odpadem. Použitím syrovátky při výrobě hydrogelu lze tedy přispět k minimalizaci vzniku odpadu a ke snížení nákladů na její likvidaci. Díky bohatému nutričnímu složení syrovátky lze zároveň přispět ke zvýšení dostupnosti živin v půdě pro rostliny,“ dodává prof. Vladimír Sedlařík, ředitel CPS a garant výzkumné skupiny.

Soutěž Transfera Technology Day pořádá spolek Transfera.cz od roku 2020 za podpory agentury CzechInvest a dalších partnerů. Národní platforma Transfera.cz zprostředkovává vzájemně přínosné vztahy akademické sféry a firem a podporuje rozvoj inovací s cílem posílit konkurenceschopnost ČR.

Cílem akce je propojit českou vědu a zdroje technologií s byznysovou komunitou a vytvořit vhodné podmínky pro vzájemnou spolupráci. Výzkumné organizace mohou díky této akci nabídnout své práce investičním partnerům, kteří zhodnotí jejich komerční potenciál a připravenost prezentovaných projektů.

 

https://www.transfera.cz/o-akci/transfera-technology-day-2022/

https://zpravy.utb.cz/2022/06/29/ekologicky-setrne-hydrogely-ze-syrovatky-pomohou-v-boji-proti-suchu/

 

Kontakt:

Mgr. Petra Svěráková

Tisková mluvčí

Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

sverakova@utb.cz

tel: 777 852440