Přejít k hlavnímu obsahu

Lze vyřešit problémy pomocí designu? Studenti UTB najdou během 24 hodin řešení pro organizace ze Zlínského kraje

Ve dnech 29. a 30. listopadu 2022 se uskuteční druhý ročník soutěže Ideathon UTB, která propojuje studenty všech fakult Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Studenti pak ve skupinách pracují pomocí design thinkingových metod na tématech, zadaných organizacemi Zlínského kraje.

Unikátní koncept multidisciplinárního propojování vznikl v Centru kreativních průmyslů a podnikání UPPER už minulý rok. „Do startovního ročníku se nám přihlásilo čtyřicet studentů ze všech 6 fakult UTB. Soutěžní týmy byly sestaveny tak, aby se v každém objevili studenti z různých fakult. Letos zájem o soutěž roste, pro studenty je atraktivní nejen vidina peněžního stipendia, ale také vzdělávací workshopy pořádané během soutěže a spolupráce na reálných zakázkách pro organizace,“ popsala manažerka UPPERu Jitka Honsová.

Ideathon UTB se odehraje v Technologickém inovačním centru v areálu zlínského industriálního areálu Svit. Pro zúčastněné studenty bude budova přístupná nonstop, aby mohli pracovat na zadáních, která si vylosují v průběhu prvního dne soutěže. Jelikož je rok 2022 Evropským rokem mládeže a zároveň rokem českého předsednictví Rady Evropské unie, jsou všechna tato zadání zaměřena na mladé lidi. V říjnu si tak v anketě studenti UTB vybrali 5 témat, mezi kterými je například tvorba mobilní aplikace veřejné dopravy v kraji, komunikační kampaň pro divadlo zaměřená na mladé lidi nebo podoba kreativního centra ve Zlíně nebo Uherském Hradišti.

Soutěžící se zúčastní i několika workshopů na téma týmové spolupráce, design thinkingu, prezentačních dovedností a metody Lean Canvas. Od vylosování témat pak mají studenti 24 hodin na zpracování řešení svých zadání a mají možnost své nápady i konzultovat přímo se zadavateli a lektory workshopů.

Soutěž Ideathon UTB organizuje pro Univerzitu Tomáše Bati ve Zlíně UPPER – Centrum kreativních průmyslů a podnikání spolu se zástupci všech fakult zlínské univerzity, Technologické inovační centrum ve Zlíně a agentura CzechInvest s programem Technologická inkubace.

Akce se koná pod záštitou ministra pro evropské záležitosti doc. PhDr. Mikuláše Beka, Ph.D.