Udržet si náskok před konkurencí je v podnikání zásadní. Může to zajistit úspěch nejen samotné firmě, ale také jejím obchodním partnerům, zaměstnancům a v konečném důsledku to pozvedne úroveň celého regionu. Přesně to je důvod, proč se zrodil projekt Smart akcelerátor Zlínského kraje. Právě finišuje a opět pomohl zvýšit úroveň inovací, vývoje a výzkumu v regionu. „My Češi jsme vždycky dokázali přijít s něčím novým, vymyslet, jak něco zlepšit, urychlit, zefektivnit. Jenomže ne vždy se vám podaří vyzkoumat a vyvinout nové věci hned na první pokus. Chce to úsilí, čas i finance a mít k tomu kvalifikované lidi. Proto pomáháme tento proces nastartovat a rozvíjet s těmi, kteří se inovacím věnují. A to jsou u nás v kraji především firmy, klastrové organizace, je to univerzita, jsou to školy, podpůrné subjekty,“ vyjmenovává Martina Běťáková, RIS3 manažerka z Technologického inovačního centra (TIC).
Právě propojení firem s výzkumnými institucemi a univerzitou se podle ní ukázalo jako nejpřínosnější část Smart akcelerátoru Zlínského kraje II. Vždy to přineslo nové náměty na rozvoj. Vyplácelo se také sdružovat vzájemně firmy z jiných oborů, ať už šlo o IT, letectví nebo design.
Smart akcelerátor je pro Technologické inovační centrum nejdůležitějším projektem v oblasti rozvoje inovačního prostředí a podnikání. První etapa se uskutečnila v letech 2016 – 2019, dvojka tak měla na čem stavět. „Projekt Smart akcelerátor Zlínského kraje II začal 1. 7. 2019 a končí v prosinci 2022. Zlínský kraj projekt realizuje pod Odborem strategického rozvoje společně s TIC, které je partnerem projektu a vykonává a naplňuje většinu aktivit v projektu,“ přiblížila Martina Mitášová, krajská RIS3 koordinátorka.
Konkrétním úkolem TIC je správně uchopit regionální inovační strategii kraje a přenést ji do reality, oživit jednotlivé aktivity a projekty. Identifikoval čtyři domény specializace Zlínského kraje, tedy čtyři oblasti, ve kterých je silný a má v nich velký potenciál rozvoje. „Jde o Inovace v konstrukčních činnostech, Polymery v cirkulární ekonomice, Informační, řídicí a bezpečnostní systémy a jako zcela nová vznikla doména Progresivní design produktů, technologií a procesů. Že jsme domény zvolili velmi progresivně, potvrdili i externí odborníci a získali jsme také podporu od Ministerstva průmyslu a obchodu ČR,“ podotýká za TIC Martina Běťáková.
Projekt nabízel podporu a rozvoj různými formami – od vzdělávacích aktivit, seminářů, setkání s inspirativními osobnostmi po přímé finanční formy podpory. Těmi byl program Vouchery asistence, ve kterém podniky či instituce vyčerpaly dva miliony korun. „Například vznikl v Uherském Hradišti HUB123, který podporuje začínající podnikatele především v kreativních odvětvích, nebo mohla vzniknout spolupráce Moravského leteckého klastru se zahraničními partnery,“ zmiňuje RIS3 manažerka.
„Podniky se snažíme propojovat se školami. Ukazovat studentům a žákům, jak vypadají reálně profese, pozice a řemesla firem v regionu. Seznámit se s nimi mohou na webu zlin.jobs a přímo u nás v TIC si je mohou zkusit téměř na vlastní kůži za využití virtuální reality,“ zve Martina Běťáková. V rámci Smart akcelerátoru II také vznikla Podnikatelská akademie na středních školách. Žáci v ní vymýšlejí a rozpracovávají své vlastní projekty, které mohou například přihlásit do akceleračního programu Můj první milion, jehož 16. ročník je aktuálně otevřený.
Už tradicí se stala soutěž Inovační firma Zlínského kraje, ve které se ocenění dočkají ty nejzajímavější a průlomové nápady a realizace. A v neposlední řadě TIC podpořil výzkum a vývoj v kraji velkou zářiovou konferencí ZLINTECH. Čtyřiadvacet řečníků rozšířilo obzory 165 lidem v sále a dalším stovkám přes stream.